Aktualności
Fałszywe lub przeterminowane leki zabijają każdego roku w Afryce Subsaharyjskiej około 500 tysięcy osób, głównie dzieci - wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
09.09.2024
W eksperymencie na myszach naukowcy odkryli, że znany od dawna lek – prostaglandyna F2A – pomaga usuwać z mózgu toksyczne substancje. Być może mógłby więc pomagać w takich zaburzeniach jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
26.08.2024
Uniwersytecka Wytwórnia Farmaceutyczna PUM ma prowadzić niekomercyjne badania kliniczne i pracować nad produktami leczniczymi terapii zaawansowanej, które pomogą m.in. pacjentom onkologicznym. Inwestycję za 15 mln zł zaprezentowały w środę władze uczelni.
23.08.2024
Resort zdrowia blokuje wystawianie recept m.in. na fentanyl, oksykodon i tramadol przez tzw. receptomaty. Jednocześnie ograniczy wykorzystanie teleporady. Pacjenci będą musieli osobiście udać się do lekarza specjalisty. Tylko jeśli kontynuują leczenie, receptę na te substancje podczas teleporady wystawi im lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Naukowcy odkryli cząsteczkę, która - podana myszom z odpowiednikiem choroby Alzheimera - zamiast usuwać złogi wadliwych białek, przywróciła pracę ośrodków związanych z pamięcią. Jeśli podobnie zadziała u ludzi, może to oznaczać szansę na nowe podejście do terapii także innych chorób - sugerują badacze.
14.08.2024
Od 1 sierpnia system teleinformatyczny będzie wymagać wprowadzenia na receptach rocznych okresu stosowania i ilości leku do podania - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu informacja o dawkowaniu leku na recepcie ma być czytelna dla pacjenta.
01.08.2024
8
Odsetek recept farmaceutycznych na pigułkę „dzień po" w maju wyniósł 6,1 proc., a w czerwcu już 20,7 proc.
01.08.2024
2
Prezes NRA podkreślił, że farmaceuci mają kompetencje do tego, aby nie tylko skutecznie wspierać pacjentów w stosowaniu farmakoterapii, ale też służyć poradą w problemach zdrowotnych.
08.04.2024
2