Aktualności
Zniknie półroczny termin na zawnioskowanie o zabezpieczenie w sporze z zakresu własności intelektualnej; zyskają na tym producenci innowacyjnych leków, którzy nawet po kilku latach będą mogli zażądać usunięcia z rynku tańszego odpowiednika swojego produktu - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
Ostatni kwartał przyniósł spadek liczby recept wypisywanych na leki kontrolowane, choć w marcu odnotowano pewne odbicie, wyraźne zwłaszcza w przypadku medycznej marihuany - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
30.04.2025
Związek skuteczny w leczeniu ciężkiego stłuszczenia wątroby, tripeptyd o nazwie DT-109, naukowcy wypróbowali obecnie na innym polu - równie skutecznie. Podczas badań na małpach ograniczył on powstawanie blaszek miażdżycowych w aorcie i tętnicach wieńcowych.
28.04.2025
Z powodu infekcji opornych na antybiotyki w 2022 r. zmarło ponad 3 mln dzieci na świecie – wynika z najnowszego raportu. Najwięcej takich zgonów odnotowano w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.
15.04.2025
Jak sugerują wyniki metaanalizy badań dotyczących leków naśladujących działanie hormonu GLP-1, ich przyjmowanie może chronić przed demencją – informuje pismo „JAMA Neurology”.
08.04.2025
Farmaceuta w aptece będzie mógł uzupełnić receptę wystawioną przez lekarza, jeśli zabrakło na niej informacji o prawie do bezpłatnego leku, które przysługuje dzieciom i seniorom. Projekt rozporządzenia w tej sprawie resort zdrowia przekazał do konsultacji publicznych.
Od 1 kwietnia refundowanych jest 29 nowych leków, z czego siedem stosowanych w chorobach rzadkich. To m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę, a także szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV.
01.04.2025
Wytwarzana przez bakterie glebowe lariocydyna to peptydowy antybiotyk, który zabija większość antybiotykoopornych bakterii w nietypowy sposób atakując ich rybosomy – informuje „Nature”
31.03.2025