Aktualności
Popularne ostatnio leki, stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości, mogą zmniejszać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych – ostrzegła Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Medycznych.
06.06.2025
Realizowany na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu projekt Onko-SPARK może zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Hipoteza badawcza zakłada, że kombinacja nowych związków chemicznych i elektroporacji wzmocni ich potencjał przeciwnowotworowy i będzie bardziej przyjazna dla pacjenta.
Popularne leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) mogą pomagać układowi odporności w zwalczaniu raka – wynika z badania, które publikuje prestiżowe czasopismo „Cell”.
27.05.2025
Przyjmowanie suplementów z witaminą D pomaga utrzymać dłuższe telomery, ochronne końcówki DNA, które skracają się w trakcie biologicznego starzenia się organizmu – wynika z pracy, którą publikuje czasopismo "American Journal of Clinical Nutrition".
26.05.2025
W sieci krążą fałszywe twierdzenia o suplementach diety, m.in., że leczą raka, pomagają w walce z depresją czy chronią przed wirusem HPV. Suplementy nie mają udowodnionej skuteczności w leczeniu chorób. Stosowane zamiast terapii mogą być niebezpieczne i powodować groźne interakcje z lekami.
21.05.2025
W kontekście zapobiegnia i leczenia cukrzycy w Polsce brak refundacji leków na otyłość to problem, który powinien wybrzmieć – ocenił diabetolog, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum w Krakowie prof. Maciej Małecki.
12.05.2025
1
17 substancji czynnych stosowanych w onkologii znalazło się na liście leków o ugruntowanej skuteczności – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Marek Kos. Wpisanie leków na listę daje ich producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej.
Zniknie półroczny termin na zawnioskowanie o zabezpieczenie w sporze z zakresu własności intelektualnej; zyskają na tym producenci innowacyjnych leków, którzy nawet po kilku latach będą mogli zażądać usunięcia z rynku tańszego odpowiednika swojego produktu - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".