Aktualności
Jednym z priorytetów hiszpańskiej prezydencji Rady UE jest przygotowanie ekologicznego systemu wytwarzania składników leków. Produkcja taka będzie droższa, dlatego potrzebne są regulacje unijne, zapewniające jej rentowność.
Od 1 września dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65 rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia – przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Portugalia to szósty europejski kraj, w którym Polacy mogą wykupić leki na receptę wystawioną w Polsce. Wkrótce do tej grupy dołączą także Grecja i Cypr - poinformowało Centrum e-Zdrowia.
06.09.2023
Znowelizowana w lipcu br. przez Sejm ustawa o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych zmienia także przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne dotyczące aptek.
29.08.2023
Z cyfrowych recept korzysta 76 proc. pytanych, z czego ponad 44 proc. robi to często. Skierowaniami otrzymywanymi w wiadomościach SMS, e-mailach lub aplikacjach internetowych posługuje się sześciu na dziesięciu ankietowanych (61 proc.).
Sejm nie poparł w czwartek poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
18.08.2023
Zaostrzenie Prawa farmaceutycznego nie tylko uderzy w przedsiębiorców i sieci aptek, ale także w pacjentów, którzy mogą płacić więcej za leki i mieć problem z dostępem do nich.
10.08.2023
Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się za ustawą poszerzającą grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków o dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65 lat. Po zmianach bezpłatne leki mają być dostępne dla ok. 16 mln osób.
21.07.2023