Podziel się z innymi:
2024-08-14
Udało się przywrócić pamięć myszom z chorobą Alzheimera
Źródło/Autor:
PAP
Naukowcy odkryli cząsteczkę, która - podana myszom z odpowiednikiem choroby Alzheimera - zamiast usuwać złogi wadliwych białek, przywróciła pracę ośrodków związanych z pamięcią. Jeśli podobnie zadziała u ludzi, może to oznaczać szansę na nowe podejście do terapii także innych chorób - sugerują badacze.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Od czwartku medyczna marihuana, fentanyl oraz inne preparaty o działaniu uzależniającym są na liście leków, które mogą być przepisane na receptę tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza – informuje Rzecznik Praw Pacjenta.
Dostępne w internecie substancje i leki z nieznanych źródeł, często bez rejestracji w naszym kraju, to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi aktualnie Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna – powiedział PAP Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak.
11.10.2024
Od 1 października na liście refundacyjnej znajdą się 52 nowe terapie, w tym 13 dotyczących wskazań onkologicznych, 39 – wskazań nieonkologicznych, a 12 – wskazań w chorobach rzadkich i ultrarzadkich.
16.09.2024